Соопштение за јавност за лидерските средби на Претседателот Ѓорѓе Иванов

Почитувани, Во врска со двете лидерските средби со различен формат, на кои домаќин беше Претседателот Ѓорѓе…

СТАРТУВА 23.СП ЗА РАКОМЕТАРКИ

Од денеска  до 17. декември, Германија ќе биде домаќин на 23. СП во ракомет за жени.…

ПРИЗНАНИЈА ЗА БАРДИ, СПИРОВСКИ И ЕЛМАС

Енис Барди, Стефан Спировски и Елиф Елмас се носители на трите највредни признанија кои ги доделува…

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со унгарскиот амбасадор Дукс

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска имаше средба со Ласло Иштван Дукс, амбасадор…

Собранието им го одзеде имунитот на шестемина пратеници

Собранието на Република Македонија го одобри барањето на Кривичниот суд за одземање на имунитетот на пратениците Крсто…

Грујевски и Бошковски побарале азил во Грција

Денешното рочиште во судот во Солун на кое требаше да се појават поранешниот началник на Петтата управа,…

Нухиу-Новачек:Ќе продолжи соработката за справување со предизвиците од мигрантската криза

Заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска го посети прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија…

Изложба за Мајка Тереза во Јапонија

Изложбата „Мајка Тереза, Светица од Скопје, Светица на светот” е постевена во Sophia University, во Токио…

Министерството за правда испратило уредна документација за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Министерството на правда на Република Македонија уредно и навремено ја доставило целокупната документација, преведена на француски…

Одлуките за одземање на имунитетот на пратениците потпишани и проследени до судот

Претседателот на Собранието Талат Џафери веднаш по завршувањето на денешната седница ги потпиша одлуките за симнување…