Истражување: Политизацијата и длабоката поделба ја разниша довербата во медиумите

 Политизацијата и длабоката поделба на медиумскиот сектор ја разниша довербата на граѓаните во медиумите, од кои…

Дополнетиот Предлог-буџет испратен до Собранието, повеќе пари а гасификаци и ФЗО

Владата на Република Македонија го усвои и го испрати до Собранието на понатамошна процедура дополнетиот Предлог-буџет…

Владата останува на ветувањето за рудниците

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш повтори дека Владата ќе остане на своето ветување и оти…

Заев – Весели: Република Македонија и Република Косово стремат кон заедничка иднина во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од агендата на официјалната посета на…

Средба Арта Точи – Јосип Бркиќ

Билатералните односи, економската соработка, регионалните и меѓународните случувања беа теми за кои денеска во Скопје разговараа…

Нимиц: Прашањето за името може да биде решено следната година

Прашањето за името може да биде решено следната година, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешните рагзовори…

И Прекопуца и Урумов од ДИК поднесоа оставки

Потпретседателот на ДИК Реџеп Прекопуца и членот на ДИК Атанас Урумов попладнево поднеле барање за предвремен…

Тевдовски и Манчевски на конференција во Париз

Министрите за финансии и за информатичко општество и администрација Драган Тевдовски и Дамјан Манчевски утре и…

Дебата за иднината на Националната галерија на Македонија

Првата Уметничка галерија – подоцна преименувана во Национална галерија на Македонија (НГМ), која ја поседува најстарата…

Манојлоски: Нема соодветни услови да партиципираме во работата на Парламентот

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска потврдија дека нема да учествуваат во парламентарните тела и заседанија посочувајќи дека…