Фон дер Лајен пречекана од Ковачевски пред Владата со највисоки државни почести

Премиерот Димитар Ковачевски со највисоки државни почести ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер…

За новиот закон за плати веќе има предлози кои се разгледуваат, наскоро нови антикризни мерки

За новиот закон за плати, работната група веќе има одредени рамислувања, имаме предлози се консултираме во…

Османи во официјална посета на Финска

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во официјална посета на Република Финска, на…

Партиите калкулираат со датумот на изборите, Џафери бара навреме да се договорат

Политичките елити во земјава од уставни измени, фокусот го префрлија на претседателските и парламентарните избори 2024…

Фон дер Лајен в понеделник доаѓа во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во понеделник ќе допатува во посета на Скопје,…

ДЕЛ ОД БИЗНИС АКТИВНОСТИТЕ НА ЛУ ВЛАШО ВО НЕЈПЛС (39)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ Повторно, мојата вклученост во заедницата требаше…

Путин предупредува дека судирот на Блискиот Исток може да се прошири

Рускиот претседател Владимир Путин на средбата со руските верски поглавари изјави дека не е во ред…

НАТО ја повика Русија да се повлече од Молдавија, Кишињев е подготвен да учествува во вежби на Алијансата

НАТО целосно го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Молдавија, ја повикуваме Русија да ги повлече…

Дводневен Самит на ЕУ во Брисел 

Ситуацијата на Блискиот Исток, поддршката за Украина во справувањето со руската агресија, ревизијата на Повеќегодишната буџетска…

Северна Македонија на 67-то место на најновата листа на Индексот за владеење на правото 

Северна Македонија е рангирана на 67 место меѓу 142 држави на најновата глобална листа според Индексот…