МАКЕДОНЦИЕ ВО ИЗРАЕЛ И ТУРЦИЈА – ДЕЛ II (13)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН Македонскиот народ отсекогаш бил близок со еврејскиот;…

Џафери – Рот: Посетата е поддршка на следните чекори на Собранието за да продолжат преговорите со ЕУ

Претседателот на Комисијата за надворешни работи на германскиот Бундестаг Михаел Рот на денешната средба со преседателот…

Рот: ЕУ да го засили присуството во Северна Македонија, уставни измени за да продолжат пристапните преговори

Михаел Рот, пратеник од германскиот Бундестаг и претседател на Комисијата за надворешна политика, денеска од Скопје…

Пендаровски – Рот: Отворањето на преговорите со ЕУ е од суштинско значење во актуелните геополитички и безбедносни околности

Oтворањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија се од суштинско значење во…

Рот: Македонскиот е јазик во Европа на културни различности

Пратеникот од германскиот Бундестаг воедно и претседател на тамошната Комисија за надворешна политика Михаел Рот, пред…

Михаел Рот во Скопје на средби со државниот врв

Претседателот на Комисијата за надворешни работи на германскиот Бундестаг, Михаел Рот, денеска ќе престојува во посета…

Ќе заседава Буџетскиот совет на Собранието, не е закажана комисиската расправа за уставните судии

Предлог на стратешки план на Собранието за периодот 2023-2027 година, Предлог- одлуката за давање на финансиска…

Османи – Ескобар: Отворањето на преговорите со ЕУ значаен влог за стабилноста и напредокот на регионот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, на маргините на Бледскиот стратешки форум, оствари средба со…

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Мицкоски се сретна со Феликс Шрајнер, пратеник во германскиот Бундестаг

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на ВМРО -ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска оствари средба…

Брнз: Северна Македонија да продолжи со реформите дури и кога тие предизвикуваат политички поделби

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз денеска порача земјава да продолжи со реформите дури и кога тие,…