Ќе се направат сите напори да има доволно електрична енергија и да се ублажи ценовниот ефект, најави Бесими

Енергетска криза е на глобално ниво и постои, а  ние сме свесни за нејзините димензии и…

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“: Оставката на Заев е пораз за ЕУ

Поразот на Зоран Заев на локланите избори може да се смета и како пораз на ЕУ…

Владините партнери го потврдија стабилното парламентарно мнозинство и се против оставката на Заев

Претставници на сите политички партии што го сочинуваат парламентарното мнозинство вчера на средба со премиерот Зоран…

Стејт департмент: Ги следиме случувањата во Северна Македонија, соработката со Владата продолжува

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Северна Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт…

Партиите од владината коалиција го потврдија стабилното парламентарното мнозинство

Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со претставници на сите политички партии што го сочинуваат парламентарното…

Груби: Нема сомнеж во парламентарното мнозинство, сите коалициски партнери се против оставката на Заев

Недвосмислено дадовме поддршка на политиките на Владата, на премиерот Зоран Заев и на цела владина коалиција…

Пендаровски: Подготвени сме да дадеме свој удел во трансформацијата на Европа во јаглеродно неутрален континент

Како земја кандидат за членство во ЕУ подготвена да започне преговори, Северна Македонија веќе го транспонира…

Ахмети: Одлуката на Заев за оставки е избразна и неоснована

Синоќа разговарав со премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и му пренесов дека не се…

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин заедно со лидерот на ЛДП Горан Милевски пред денешната средба во…

Владата која поднела оставка останува на должност до изборот на нова

Оставката на премиерот Зоран Заев повлекува оставка на целата Влада што треба да биде констатирана од…