Димитров – Дендиас: Грција поддржува почеток на пристапни преговори на Северна Македонија со ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска оствари средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос…

Средба Заев-Дендиас: Нашето пријателство и успешна економска соработка е основа за многу придобивки за граѓаните на двете држави

Премиерот Зоран Заев денеска придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи го прими министерот за…

Османи по средбата со Дендиас: Преспанскиот договор е жив процес, за негова примена е важно дали има политичка волја

Прашањето на имплементација на Преспанскиот договор е жив процес во кој е важно дали има политичка…

Дендиас: Грција е и може да биде ваш најголем пријател и соработник

Грција силно ја поддржува Северна Македонија и целиот Западен Балкан на патот кон Европската Унија. Грција…

МФ: Намален државниот долг за 3,9 процентни поени, остануваат заложбите за стабилизирање на долгот

Државниот долг заблежа намалување од 3,9 процентни поени. Денешните објавени податоци покажуваат дека тој се спушти…

Виз ер најавува четири нови авиолинии од аеродромите во Скопје и Охрид

Четири нови авиолинии од скопскиот и охридскиот аеродром, до Италија, Германија и Данска, од декември 2021,…

Шефот на грчката дипломатија Дендиас во официјална посета на земјава

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Скопје ќе биде домаќин на својот грчки колега…

Пристигна првата група 149 авганистански граѓани во Скопје

Со авион на компанијата „Камаир“ вечерва преку Тбилиси, Грузија на Меѓународниот аеродром Скопје пристигнаа првите 149…

Шекеринска: Ни даваа мали шанси за успех, но изградивме држава со сите атрибути која стана и членка на НАТО

Членството во НАТО е круна на нашата 30-годишна независност, рече денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска…

СЗО и УНИЦЕФ: Сите училишта во Европа и Централна Азија треба да останат отворени и да бидат побезбедни од КОВИД-19

Додека милиони школски деца се враќаат на училиште низ европскиот регион каде што е доминантна високо…