Шахпаска: Донацијата на инвалидски колички од турската Црвена полумесечина е потврда за пријателските односи со Турција

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска се сретна со генералниот директор на Црвената полумесечина…

Оптимизам по средбата на Заев со АА и Алтернатива за законот за државјанство

Премиерот Зоран Заев, денеска заедно со неколкумина министри се сретна со координаторот на пратеничката група на…

Северна Македонија официјално се вклучува во проектот Александруполи

Република Северна Македонија ќе биде дел од проектот за изградба на терминал за течен природен гас…

Димитров од Љубљана: Ако нема придвижување на пристапниот процес ќе биде тешко ЕУ да го зачува кредибилитетот на Западен Балкан

Ако нема придвижување во пристапниот процес ќе биде многу тешко Европската Унија да го зачува кредибилитетот…

Извештај на Стејт департментот за почитување на човековите права во Северна Македонија во 2020 година

Уставот на Северна Македонија предвидува слобода на изразување, вклучително и на медиумите, право кое Владата генерално…

Почнува вакцинацијата против Ковид-19 на граѓани на возраст над 77 години

Вакцинација на 20 000 граѓани на возраст над 77 години со хронични болести почнува денеска во…

Вицепремиерот Димитров во официјална посета на Словенија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ќе престојува во официјална посета на Словенија, каде…

Палмер: Неопходен е итен почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ

Неопходно е итно да се одржи меѓувладината конференција за почеток на преговорите за членство на Северна…

Шефот на државата го поздрави договорот меѓу власта и опозицијата

Претседателот Стево Пендаровски го поздрави договорот и вчерашниот компромис кој го направија претседателите на СДСМ Зоран…

Пендаровски: Сликите од викендот од Србија не смее да се повторат

Советот за безбедност бара државата да ги искористи сите расположиви ресурси за да им се даде…