Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално згасна,…

ЕУ ја испорача последната серија медицински материјали во земјата за поддршка на борбата против КОВИД-19

Со испорака на 20 монитори за пациентите на интензивна нега, 20 сензорни пулсни оксиметри и 25.000…

Министерот Чулев во посета на СВР-Штип

Организирање мирни, фер, демократски и безбедни избори, беше во фокусот на разговорите на денешната средба на…

Чулев учествуваше на онлајн Регионалниот форум на министри за внатрешни работи и безбедност

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска преку вебекс апликацијата учествуваше на состанок на Регионалниот форум…

Тачи: ДПА ќе применува консензуална демократија

Со ДПА во власта ќе се применува консензуална демократија, а јас како вицепремиер со право на…

Шекеринска: Стапува во сила новиот закон за ЈО, почнува темелната реформа на судството

 Со Законот за ЈО кој денеска стапи на сила, и со другите закони кои се усогласија…

Ангеловска: Издадени над 100 илјади домашни платежни картички во вредност од девет милиони евра

Над 100.000 домашни платежни картички во вредност од девет милиони евра се издадени на граѓаните, објави…

Грција денеска ќе ја соопшти листата со трети земји за чии државјани ќе дозволи влез

Грција утре и официјално ќе отвори дел од граничните премини со С.Македонија, Албанија, Бугарија и Турција,…

Ристоска: Горчлив е вкусот на разделбата, но слатки се спомените

Горчлив е вкусот на разделбата и сите неостварени планови, но слатки се спомените за заеднички совладаните…

Јовески за МИА: Обвинителството е подготвено за примена на одредбите од новиот Закон, предметите на СЈО ќе добијат завршница

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и…