За експретите уредбата за олеснување на условите за мерката за финансиска помош е добра, реакцијата на синдикатите избрзана

Економските експерти ги оценуваат како добри олеснетите услови за мерката за финансиска помош за исплата на…

Кумановскиот градоначалник негативен на контролниот тест за Ковид-19

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска на социјалните мреж објави дека е негативен на контролниот тест за…

Уставен суд: Одлуката за задржување на висината на платите е донесена едногласно

Уставниот суд, по повод вчерашното соопштение на Владата по однос на одлуката на Судот за поведување…

Писонеро: Очекуваме преговарачката рамка за С. Македонија да ја презентираме во јуни

Портпаролката на Европската Комисија задолжена за проширување, Ана Писонеро, за МИА вели дека очекувањата во Брисел…

Синдикатите контра Ангеловска: Не смее да се дозволи отпуштање на вработени

Синдикати и здруженија на граѓани кои се залагаат за правата на работниците во заедничка реакција се…

Јованоски: За продолжениот празничен викенд да нема собирања

Четири нови случаи на заразени од коронавирусот денеска се регистрирани во Прилеп со што вкупната бројка…

Во Прилеп од Ковид-19 излекувана 85-годишната Елена Макалоска

Осумдесет и пет годишната прилепчанка Елена Макалоска која, нјаверојатно, е најстариот пациент кој се излекувал од…

ЕК најави широк Економски и инвестициски план за Западен Балкан

Европската Комисија (ЕК) официјално најави дека ќе ги поддржи земјите од Западниот Балкан со 3,3 милијарди…

Бајрактар: Право на социјална помош може да добијат и лица избришани од евиденција на невработени

Правото на гарантираната минимална социјална помош може да остварат и лицата избришани од евиденција на невработените.…

МВР: Министерот Чулев во ниту еден момент и дискусија не ги нарекол граѓаните „агресивни“

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во целост ги демантира наводите објавени во текстот со наслов…