Ангеловска: Имаме три сценарија за справување со последиците од коронавирусот

Министерството за финасии има три основни сценарија – поволно, неповолно и најнеповолно за справување со последиците…

На ГАК почина родилка од Охрид донесена со мртов плод, се утврдува дали имала Ковид-19, заразена Кумановка од ГАК префрлена на Инфективна клиника

Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје соопшти дека доцна синоќа кај нив почина родилка на…

Ќе се кратат дополнителни непродуктивни расходи од Буџетот

Има дополнителни расходи што се непродуктивни и ќе се кратат, покрај намалувањето на платите на функционерите…

Северна Македонија прв пат ќе седне на масата на НАТО како полноправна членка

Преку видеоконференција утре ќе се одржи првиот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки…

Филипче: Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на коронавирусот

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на КОВИД-19 и ни…

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта, размислуваме за ваучери за интернет за деца од социјален ризик

Информациите од терен за онлајн-наставата се доста охрабрувачки. Досега не сме примиле информација дека во некое…

Тестирање се врши во пунктовите во поликлиниките „Јане Сандански“, Ченто, Чаир и Идадија

Министерството за здравство соопшти дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на…

Стопанска банка со понуда за одложување на отплатите до шест месеци

Шест месеци одложено плаќање за сите обврски доспеани од 29 февруари годинава по основ на сите…

Расте бројот на инфицирани со Ковид-19, но засега нема поригорозно ограничување на движењето на граѓаните

Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот,…

Минимална плата и дополнителни кредити за приватниот сектор за зачувување на работните места и ликвидност

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина…