Шилегов ја повика опозицијата на дебата за продажбата на Градската куќа

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска соопшти дека ќе се обидат да ја продадат Градската…

Од утре се укинуваат квотите за лекови

Граѓаните од утре ќе можат да добијат лек што им е препишан на рецепт од која…

Османи: Убеден сум дека добиваме датум за започнување преговори

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска искажа увереност дека Република Северна Македонија на 17 октомври…

Министерот Бектеши во официјална посета на Бугарија

 Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе престојува во официјална посета на Софија, Република Бугарија. При…

Министерката Царовска ќе го посети Центарот за функционална проценка и поддршка на деца и млади

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за образование и наука Арбр Адеми, заменик-министерот…

Бугарскиот државен врв на средба за Северна Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна…

Во Скопје утре Самит на „Економист“: „Зајакнување на моментумот за европска интеграција“

„Зајакнување на моментумот за европска интеграција“ е темата на годинешното издание на Самитот на „Економист“, што…

„Интерфест Битола 2019“ почнува со гала оперски концерт

Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест Битола 2019“ ќе почне со гала оперски концерт на солисти…

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката…

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не…