Османи: Евентуалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе го дочекаме подготвени

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи учествуваше на Едукативно-дебатната сесија #EUROTALK, каде пред претставници на граѓанското општество…

АД ЕЛЕМ донира пречистувачи за воздух и болничка опрема

АД ЕЛЕМ денеска донираше прочистувачи за воздух за неколку градинки и училишта во Скопје, Битола, Новаци…

Општина Берово од утре започнува акција за заловување кучиња скитници

Општина Берово од утре започнува со акција за заловување на кучиња скитници. Како што истакна денеска…

Иванов: УБК е жариштето на секоја политичка криза во Македонија

Жариштето на секоја политичка криза е лоцирано во Управата за безбедност и контраразузнавање и нејзиниот оддел…

Иванов за решението за името: Јас не сум ниту оптимист, ниту песимист, туку реалист со искуство

Заемно прифатливото решение за името мора да го почитува нашиот национален идентитет. Не може да се…

САС на МПЦ-ОА ќе расправа за барањето до БПЦ

 На седницата на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе се разговара и…

Иванов: Членство во НАТО и пристапни преговори со ЕУ – единствен начин Македонија да се врати во нормала

Единствен начин Македонија да се врати во нормала е ако час поскоро влезе во НАТО и…

Иванов: Законот за јазиците е закана за унитарноста на државата

 Законот за јазиците не преставува закана по македонскиот јазик. Тој преставува закана по унитарноста на државата, смета претседателот…

Иванов: Потребно е враќање на достоинството во дипломатската професија

Принципите на професионалност, одговорност и меритократија треба да бидат главен белег во дипломатијата, порача претседателот Ѓорге…

Судовите не се отворени кон јавноста, што ја отежнува работата на новинарите

Судовите потфрлаат во својата транспарентност кон јавноста и постои негативна пракса на недоволна аргументираност на одлуките…