Пападимулис: Меѓународен договор со надуставна сила е најдоброто решение

 Најдобриот начин за да постигнеме решение во македонското прашање е да ја завршиме Времената спогодба од…

Соопштение за јавност за Законот за двојазичност

Почитувани, По повод прекинот на Собраниската седница пред точката за Законот за двојазичност, Претседателот на Македонската…

Во февруари трошоците на живот повисоки за 1,9 отсто

Трошоците на живот во февруари годинава во однос на претходниот месец бележат раст од 0,2 отсто,…

Отворен првиот центар за поддршка на млади лица со попреченост

Првиот центар во Македонија и во регионот ХабИТ што ќе нуди услуги на млади лица со…

Поддршка од Норвешка за реформите, политиките на пријателство и чекорите кон ЕУ и НАТО

Актуелни политички и економски прашања беа тема на разговор на денешната средба меѓу премиерот Зоран Заев…

Куцубас: Сложено име ерга омнес и промена на Уставот

Промена на Уставот сега, а не во далечна иднина, отстранување на иредентизмот и сложено име со…

По автопатот Демир Капија – Смоквица ќе се вози од следниот месец

Се комплетира целосната документација за изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица, со што ќе се…

Писмена реакција за објавата на „Катимерини“

Почитувани,   Во врска со објавата на Грчкиот весник „Катимерини“ дека е постигнат договор за името,…

Заев тврди дека е невин за „Поткуп“ и оти случајот е конструиран

Премиерот Зоран Заев на денешното рочиште за случајот „Поткуп“ рече дека не се чувствува виновен и…

Поддршка од ОН за реформите и политиките на пријателство и добрососедство

Премиерот Зоран Заев претпладнето се сретна со Мирослав Јанча, помошник генерален секретар на ОН за политички прашања,…