Џафери се сретна со амбасадорите на Австрија во регионот

Делегација од амбасадори на Република Австрија во регионот предводени од Клаус Вулфер, раководител на Одделот за…

Османи: Сакаме да ги почнеме преговорите со ЕУ за време на австриското претседателство

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, денеска во Секретаријатот за европски прашања се сретна со австриска…

Соопштение за јавност за ставот на Францускиот Амбасадор Кристијан Тимоние за Законот за двојазичност

Почитувани, Во врска со ставот на Францускиот Амбасадор, Кристијан Тимоние, кој во интервју за Македонски медиум…

Новиот Клинички центар ќе се гради во близина на болницата во Бардовци (ДПЛ)

Новиот Клинички центар ќе се гради на локација во близина на Психијатриската болница во Бардовци, а планирано…

Разговорите од процесот „Жан Моне“ презакажани за мај

За мај се одложени разговорите меѓу претставници на пратеничките групи од македонското Собрание, иницирани од тројцата…

Стапката на невработеност во последниот квартал лани 21,9 проценти

Во последното тримесечје лани од вкупно 953.692 активно население вработени биле 745.206, а невработени 208.486 лица.…

Премиерот Заев најави интензивирање на соработката со ЕБОР

Претседателот на Владата  Зоран Заев денеска се сретна со Анка Јоана Јоанеску, директорка на канцеларијата на…

Зад затворени врати рочиштето за Грујевски и Бошковски во Врховниот суд во Атина

По барање на адвокатите, жалбата по одлуката на солунскиот суд за екстрадиција на Грујевски и Бошковски,…

Ципрас и Мицотакис со меѓусебни обвинувања во Парламент за прашањето за името

Меѓусебни обвинувања за позициите во прашањето за името, си упатија грчкиот премиер Алексис Ципрас и лидерот…

Средба на премиерот Заев со делегација од Црвениот Крст

Поддршка за измена на неколку законски регулативи кои се однесуваат на работата на Црвениот Крст на…