Иницијативата за регионалната соработка не е алтернатива на членството во ЕУ, туку конкретен проект што ќе донесе подобар живот за граѓаните од регионот

Лидерите учесници на денешната втора средба во рамки на иницијативата за регионална соработка одржана во Охрид…

Претседателот на ЕП Давид Сасоли во Скопје

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, денеска ќе престојува во Република Северна Макеоднија, што е неговата прва…

Во музејот на дијаспората

  … Од списите за “Израел – ветената библиска земја”. Зборот дијаспора е од елинско потекло…

ПУСТИНСКИОТ ЖИВОТ – ДЕЛ ОД СЕКОЈДНЕВИЕТО

  Евреите посветуваат големо внимание на животната средина. Таму, навистина екологијата ја негуваат и почитуваат од…

Пендаровски: Зборувам за помирување, а не за нечија амнестија

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а…

Закони за еднакви плати меѓу мажите и жените има, на ред се инспекторите

Во Исланд минатата година стапи во сила закон, со кој се изедначуваат платите на мажите и…

Македонскиот документарец „Медена земја“ освои три награди на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира…

Премиера на РУГАЊЕ СО ХРИСТОС во Сиднеј

Премиера на РУГАЊЕ СО ХРИСТОС во Сиднеј На 25 јануари, до последно место исполнетиот Civic Theatre…

Србија ќе ги подобрува малцинските права, меѓу кои и на Македонците

Владата на Србија усвои Предлог закон за измена и дополнување на законот за националните совети на…

Писмена реакција за Законот за употреба на Албанскиот јазик

Почитувани, Со оглед на фактот што се уште тече рокот за Законот за употреба на јазиците…