Тридневниот синдикален штрајк го запре железничкиот сообраќај низ цела Германија

Синдикатот на германските машиновозачи (ГДЛ) денеска го продолжи штрајкот на работниците, кој влегува во третиот ден,…

Мицотакис и Блинкен ги потврдиле силните стратешки односи меѓу Грција и САД

На стратешките билатерални односи, за кои истакнаа дека се на толку добро ниво како никогаш досега,…

Блинкен разговараше за Газа и НАТО со Ердоган пред турнејата на Блискиот Исток

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Истанбул се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,…

Вучиќ: Европа бара од нас да го признаеме независно Косово, да не се лажеме дека не е така

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Европа бара од Србија да го признае независно Косово.…

Камерон: Стабилноста на Западен Балкан е нашиот национален интерес

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон денеска ја нагласи важноста од одржување на мирот и стабилноста…

Блинкен в сабота ќе ја посети Турција

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен в сабота ќе ја посети Турција за да разговара за билатерални…

Турската лира падна на најниска вредност во однос на доларот

Турската лира го достигна своето најниско ниво во однос на американскиот долар и вчера се тргуваше…

Повеќе од 30 заинтересирани да се кандидираат за претседателските избори во Русија

Повеќе од 30 луѓе се заинтересирани да се кандидираат за претседателските избори во Русија, изјави претседателката…

Стејт департмент: Властите во Србија да ги истражат наводите на ОБСЕ за изборите, насилството е неприфатливо

Американскиот Стејт департмент ги повика властите во Србија да соработуваат со мисијата на ОБСЕ во истрагата…

Папата Франциско: Нашите срца вечерва се во Витлеем

Папата Франциско во својата божиќна миса во базиликата Свети Петар рече дека срцата на сите верници…