Закони за еднакви плати меѓу мажите и жените има, на ред се инспекторите

Во Исланд минатата година стапи во сила закон, со кој се изедначуваат платите на мажите и…

Македонскиот документарец „Медена земја“ освои три награди на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира…

Премиера на РУГАЊЕ СО ХРИСТОС во Сиднеј

Премиера на РУГАЊЕ СО ХРИСТОС во Сиднеј На 25 јануари, до последно место исполнетиот Civic Theatre…

Србија ќе ги подобрува малцинските права, меѓу кои и на Македонците

Владата на Србија усвои Предлог закон за измена и дополнување на законот за националните совети на…

Писмена реакција за Законот за употреба на Албанскиот јазик

Почитувани, Со оглед на фактот што се уште тече рокот за Законот за употреба на јазиците…