Реакција на НДМ во врска со најавите за протест на ВМРО-ДПМНЕ за Едмонд Темелко

Народно движење за Македонија ја сожалува некогашната моќна партија ВМРО-ДПМНЕ што вчера се доведе во ситуација…

Синодот на БПЦ одлучи да ја застапува МПЦ пред помесните православни цркви

Светиот синод на Бугарската православна црква на денешната седница одлучи да се ангажира и застапува пред …

МПЦ-ОА ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква

 Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), изрази благодарност до бугарскиот патријарх Нефит…

Министерот Николовски во официјална посета на Катар

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, од денеска е во официјална дводневна посета на…

Заев на Самитот 16+1: Ги зајакнуваме партнерските односи со Кина

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи македонската делегација на Самитот 16+1 во Будимпешта, денеска ги почна активностите на…

Патијарх Неофит: Решението за МПЦ е сложено и треба добро да се осмисли

Решението за Македонската православна црква (МПЦ-ОА) се бара толку многу години, па затоа е сложено и…

Бектеши се сретна со грчкиот заменик министер за економија Питциорлас

Во рамки на посетата на владината делегација на Будимпешта, министерот за економија Крешник Бектеши имаше неформална…

Министерски состанок на САД – Јадранска повелба во Охрид

Регионалната одбранбена соработка со осврт на заедничкиот придонес во операцијата „Одлучна поддршка во Авганистан“, како и…

Османи: НВО секторот клучен во реформите од Планот 3-6-9

Дебата за мерките содржани во делот 6 и 9 од Планот 3-6-9 со претставници на невладиниот…

Во затворот во Куманово 23 лица добија уверенија за стручно оспособување

Дваесет и три осудени лица од КПУ Затвор Куманово, денеска добија уверенија за стручно завршена обука за…