ВМРО-ДПМНЕ: Со продолжување на притворот, обвинителството соучесник во политичкиот прогон

Изминуваат веќе 30 дена од неправедното притворање на невини луѓе, само заради политичка одмазда. Денес правосудните…

Комисијата за култура проследи во натамошна собраниска процедура измени на три закони во второ читање

Собраниската Комисија за култура денеска ги разгледа и ги проследи во натамошна собраниска процедура предлог законите…

Новогодишни пакетчиња за деца без родители во Кичево

Во просторите на хуманитарната организација „Класје на добрината” во Кичево денеска беа доделени 64 новогодишни пакетчиња…

Раст на индустриското во ноември од 4,1 отсто, од почетокот на годината 0,5

Индустриското производство од јанури до ноември годинава бележи раст од 0,5 проценти во однос на истиот…

Нема инсулинска криза, тврди владиниот портпарол Бошњаковски

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски денеска изјави дека нема инсулинска криза и оти има доволно залихи…

Законот за аудиовизуелни услуги оди на уште едно читање во ЕК

Предлог-текстот на Законот за аудио и аудиовизуелни услуги, пред да влезе во владина процедура, ќе оди…

Царовска: Процесот на деинституционализација почна од Демир Капија и Домот за доенчиња во Битола

Во првата половина од следната година се очекува првите штитеници од Демир Капија, со кои се…

Османи: Евентуалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе го дочекаме подготвени

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи учествуваше на Едукативно-дебатната сесија #EUROTALK, каде пред претставници на граѓанското општество…

АД ЕЛЕМ донира пречистувачи за воздух и болничка опрема

АД ЕЛЕМ денеска донираше прочистувачи за воздух за неколку градинки и училишта во Скопје, Битола, Новаци…

Општина Берово од утре започнува акција за заловување кучиња скитници

Општина Берово од утре започнува со акција за заловување на кучиња скитници. Како што истакна денеска…