Во Словенија просечната плата највисока, во Македонија најниска во регионот

 Словенија има највисока просечна плата во регионот, а најниска Македонија. Просечната плата во Словенија во октомври…

ВМРО-ДПМНЕ:Кривичниот суд повторно се стави во функција на неправдата

Кривичниот суд денес повторно се стави во функција на неправдата. Судот продолжи решенија за притвор на…

Јавна расправа по Предлог законот за амнестија- се бара враќање на хуманистичкиот аспект

Собраниската Комисија за политички систем денеска одржа јавна расправа по Предлог-законот за амнестија на која присуствуваа…

Платформата за родова еднаквост: Претседателот на државата е без основни познавања за родовата еднаквост

Изјавата на Претседателот Ѓорге Иванов дека ратификацијата на Истанбулската конвенција со себе носи и одредени ризици, покажува…

Филипче најави повеќе клучни проекти за модерен здравствен систем

 Повеќе клучни проекти што ќе бидат во интерес на пациентите, но и на здравствените работници, најави…

Манчевски: Промена на политиките во искористување на ИКТ во образованието

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска порача дека Владата ги менува политиките во…

Сугарески: Изградбата на автопатот Скопје-Блаце врвен приоритет

Изградбата на автопатот Скопје-Блаце во должина од 13 километри е врвен приоритет за Владата и во моментов се…

Заев: Законот мора да важи еднакво за сите

Оваа Влада се што затекна како можен криминал го процесуираше до Обвинителството. По мои информации  се…

Џафери: Опозицијата да се врати во Парламентот, не и требаат избори на Македонија (ДПЛ)

Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува и убеден е дека опозицијата ќе се вклучи во работата…

Скромен дочек на Новата година во општините од истокот

Општините од крајниот исток во земјава Новата година ќе ја дочекаат скромно. Прослави на градските плоштади…