ВАН ГАЛ ГО КРИТИКУВА МУРИЊО

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Луј ван Гал, го критикуваше актуелниот менаџер на клубот, Жозе Мурињо и неговиот пристап кон играта.

-Во мое време Манчестер ј. играче допадливо, офанзивно и ефикасно, но и покрај тоа бев критикуван и од медиумите и од публиката. Сега гледам никој не го критикува Жозе Мурињо, иако екипата игра затворено и досадно-вели Ван Гал.

Холандскиот стручњак не крие дека повеќе сака да го гледа Манчестер Сити, отколку Јунајтед.

-Сити игра офанзивно, онака како што сакам Јас, додека со Јунајтед тоа не е случај. Доказ за тоа е што порано сите против нас играа дефанзивно, постојано се бранеа, сега не е таков случај. Сега сите играат напаѓачки против Јунајтед – рече Ван Гал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *