Романската министерка за надворешни работи Одобеску во посета на Скопје

Шефицата на дипломатијата на Романија Луминица Одобеску денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Како што соопшти МНР, во фокусот на разговорите ќе бидат билатералните односи, поддршката на Романија за европската интеграција на Северна Македонија, партнерството во рамки на НАТО, како и останатите актуелности од областа на надворешната политика.

Планирано е министрите да потпишат Акциски план за соработка меѓу министерствата за надворешни работи на двете држави и Протокол за соработка во областа на образованието. 

За време на престојот во Скопје, министерката Одобеску ќе има средби и со други високи државни претставници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *