НАТО: Спогодбата за нормализација на односите е историска можност за Косово и Србија да постигнат траен мир

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел изјави дека го поздравува конструктивниот пристап на Косово и Србија кон дијалогот со посредство на Европската унија и посочи дека Спогодбата за нормализација на односите е „историска можност“ да се постигне траен мир.

По средбата со претседателот на Албанија Бајрам Бегај, кој исто така го поддржа дијалогот Косово-Србија за нормализација на односите, Столтенберг рече дека НАТО „ќе продолжи силно да го поддржува дијалогот бидејќи го гледа како единствен вистински пат за мир и стабилност во Косово“, пренесува Радио Слободна Европа.

– Имаме историски аргумент за траен мир и го поздравувам конструктивниот пристап. Важно е двете страни да покажат флексибилност и волја за компромис. Секое решение мора да ги земе предвид човековите права, добрососедството и владеењето на правото, рече шефот. на НАТО.

Столтенберг, исто така, ја повтори подготвеноста на НАТО да осигура мир и стабилност во Косово и поширокиот регион.

– НАТО е присутен во Косово многу години. Присуството на КФОР (мисијата на НАТО во Косово) одигра и продолжува да игра важна улога во промовирањето на мирот и безбедноста на движењето за сите во Косово. Сојузниците се подготвени да го продолжат ова. Значајното присуството на НАТО – се покажа како адекватно за безбедноста, рече тој.

Претседателот на Албанија Бајрам Бегај изјави дека „балканскиот регион се уште е загрозен од руска интервенција“ и дека членството на Косово во НАТО би било „додадена вредност за Алијансата“.

– Русија го загрозува регионот и интересите на НАТО. Целта на Русија е да ги блокира демократските процеси во регионот. Со загриженост ги следиме настаните на северот на Косово. Го цениме ангажманот на НАТО во регионот. КФОР е гарант за мирот во Косово и во регионот“, рече Бегај.

Радио Слободна Европа потсетува дека „Косово и Србија го прифатија европскиот предлог за нормализација на односите на 27 февруари“ откако ЕУ соопшти дека на средбата во Брисел косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ се согласиле дека нема потреба од натамошни дискусии за тој предлог“.

ЕУ тогаш објави дека „страните изразиле подготвеност да работат на план за спроведување на европскиот предлог, кој има за цел да ги доведе страните до сеопфатен конечен договор за нормализација на односите меѓу Косово и Србија“, јави РСЕ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *