Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ во посета на Скопје

Потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, на покана на неговиот колега вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи.

Во текот на посетата потпретседателот Абазовиќ ќе се сретне и со претседателот на Собранието, Талат Џафери, првиот заменик претседател на Владата и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби,  како и со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Како што соопштија од кабинетот на Битиќи, двајцата вицепремиери ќе одржат состанок на кој ќе се разговара за економската соработка помеѓу двете земји, но и регионалната економска соработка и зголемување на регионалната конкурентност.

Битиќи и Абазовиќ, по средбата во Скопје ќе одржат заедничка прес-конференција, која акредитираните новинари ќе можат да ја проследат со онлајн видео вклучување.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *