Пендаровски на средба со амбасадорката на Шведска Форсгрен Бенгтсон

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со амбасадорка на Шведска во земјава, Кристин Форсгрен Бенгтсон, на која беа потврдени одличните билатерални односи меѓу двете држави, кои во континуитет градат пријателски и партнерски односи. Притоа во разговорите е нагласен и интересот за интензивирање на економската соработка, соопшти Кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски, како што се наведува во соопштението, се заблагодари за континуираната поддршка и помош од Шведска, која е силен поддржувач на политиката на проширување на Европската Унија и изрази очекување дека Северна Македонија и Шведска и во иднина ќе ги јакнат меѓусебните односи и врски преку постојано унапредување на соработката и поддршка на македонските евроинтеграции.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *