Османи – Радман: Мора да продолжи европската интеграција на западниот Балкан

Во рамки на работната посета на Република Хрватска, министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска оствари средба со својот хрватски колега Горан Грлиќ Радман.

Како што соопштија од МНР, билатералните односи биле оценети како динамични и пријателски, со интензивен политички дијалог на највисоко ниво, преку успешна соработка во бројни области од взаемен интерес.

За двајцата министри Османи и Радман, продолжувањето на политиката на проширување на ЕУ, се наведува во соопштението, ќе биде позитивен сигнал за целиот Регион како суштински интерес и на земјите – членки на Унијата, за европски Западен Балкан.

– Европската унија треба да донесе неколку исклучително важни чекори и одлуки за нас, и тоа: да ја одобри преговарачката рамка за пристапните преговори, да ја закаже првата Меѓувладина конференција и да започнат и формално пристапните преговори. Сакам да бидам искрен, со оглед на постигнатиот реформски напредок, со оглед на нашиот долг европски пат, сметам дека заслужено очекуваме ова да се случи до крајот на оваа година, за време на германското Претседателство со Советот на ЕУ, рекол министерот Османи.

Тој упатил благодарност до колегата Грлиќ – Радман, за силната поддршка од страна на Хрватска за нашите европски амбиции, која беше крунисана со одлуката на Советот на ЕУ за почеток на преговорите во рамки на Хрватското претседателство со ЕУ во првата половина од годинава.

– Круна на таквата поддршка беше одлуката за почеток на пристапни преговори на нашата држава со ЕУ во март оваа година, за време на Вашето претседателство, а Декларацијата од Загреб 2020 беше дополнителна поткрепа на определбата на земјите од Западен Балкан за инклузивна регионална соработка и зајакнување на добрососедските односи, нагласил Османи на средбата.

Шефот на дипломатијата Османи го информирал министерот Радман за неговата посета на соседна Бугарија, потенцирајќи ја притоа важноста од продолжувањето на меѓусебната комуникација на највисоко ниво, како единствен начин за надминување на евентуалните разлики и отстранување на сите предизвици за нормален контиуитет на европските интеграции на Северна Македонија.

– Ги засиливме политичките комуникации со соседна Бугарија на повеќе нивоа, а својата работа ја интензивираше и заедничката мешовита комисија за историски прашања. Верувам дека во периодот што следи соодветно ќе ги адресираме сите предизвици, и нема да дозволиме да пропадне големата заедничка политичка инвестиција за европските перспективи на целиот регион, потенцирал Османи.

Министрите Османи и Радман се осврнале и на соработката во рамки на НАТО, економската соработка, туризмот, иницијативата за отворање на Културно-информативни центри во Скопје и Загреб, како и за активностите врзани за заштита и промовирање на правата на малцинствата во двете земји, кои претставуваат мост за меѓусебно зближување.

– Посебно се осврнаа на актуелните состојби во регионот и пошироко, регионалната соработка, вклучително и мерките за координација во справувањето со Ковид-19, стои во денешното соопштение од МНР.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *