МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ ПОБЕДИ ВО КАВАДАРЦИ

Во заостанатиот натпревар од 7. коло од првата македонска кошаркарска лига, екипата на МЗТ Скопје Аеродром славеше на гостувањето во Кавадарци над Фени со 82-56.

Домашните беа рамноправни само во првата четвртина која ја добија со 14-12, а се друго беше во корист на екипата од Скопје. Во втората четвртина гостите направија предност од 11 поени, а на одмор се замина со резултат 25-34 во корист на МЗТ.

Во второто полувреме рутинска игра на гостите, кои во ниту еден момент не дозволија домашните да се приближат и да ја загрозат нивната победа.

Во екипата на МЗТ најефикасен беше Јуре Лалиќ со 20 поетигнати поени, додека веднаш зад него беа Радослав Спасоевиќ со 16 и Марко Симоновски со 15 коша. Кај домашните најдобар беше Јане Петровски со 19 поени.

На табелата води Работнички со 14 бодови, пред Блокотехна со 13 и МЗТ Скопје и Карпош Соколи кои собраа по 12 бодови.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *