ЛАПОРТ СТАНА “ГРАЃАНИН”

Французинот од редовите на Атлетик Билбао, Емерик Лапорт, конечно стави потпис на договорот со Манчестер Сити. Со тоа желбата на Пеп Гвардиола да го види овој дефанзивец во своите редови стана стварност.

Пет и пол годишниот договор на Лапорт ќе го чини Манчестер С. рекордни 57 милиони фунти, што е нов клупски рекорд.

Со доаѓањето на французинот, Пеп Гвардиола конечно добива квалитетна врзана четворка во последната одбранбена линија која сега ќе ја сочинуваат Вокер-Стоунс-Лапорт-Менди. Верувале или не, оваа четворка чини вкупно 200 милиони фунти и е убедливо најскапата одбрана во европскиот фудбал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *