Спортски викенд по повод Денот на Општина Илинден

Во рамки на одбележувањето на 2 Август – Денот на Републиката и патрониот празник на Општина Илинден, утре и задутре ќе се одржи Спортски викенд „Илинден 2019“. На оваа традиционална спортска манифестација што се реализира по 11-ти пат се очекува да учествуваат над 700 спортисти кои ќе се натпреваруваат во повеќе спортови: велосипедизам, шах, атлетика – трчање, тенис, баскет и голем фудбал.

Како што информира Општина Илинден, централен настан ќе биде традиционалната професионална велосипедска трка во должина од 100 километри „Трофеј Илинден 2019“, што е влезена во календарот на велосипедски трки на Велосипедската федерација на Македонија и се бодува за купот на нашата земја. И оваа година „Трофеј Илинден 2019“ ќе има интернационален карактер бидејќи се очекува да учествуваат над 70-на велосипедисти од неколку држави, кои ќе се натпреваруваат во повеќе категории: сениори, мастерс, кадети, јуниори, жени, У15 и У13.

Стартот на трката е закажан за сабота во 16:00 часот пред Спортската сала „Гоце Делчев“, каде ќе биде и целта. Патеката е кружна, ќе се возат четири круга низ населените места на Општина Илинден: Илинден, Марино, Ајватовци, Мршевци, Дељадровци, Текија, Миладиновци и Кадино, при што должината на еден круг е 25 километри.

Како вовед во професионалната трка ќе се одржи велосипедска трка за рекреативци во должина од пет километри, на која можат да учествуваат сите заинтересирани граѓани, независно од нивната возраст.

Натпреварите во атлетика – трчање на кои ќе настапат над 200 ученици и младинци во трките на 50, 150, 300, 600, 800 и 1500 метри, ќе се одржат на пешачко-велосипедската патека Марино-Кадино.

На турнирот во шах што ќе се одржи во Домот на култура „Илинден“, а се реализира во соработка со Шаховската федерација на Македонија, ќе учествуваат 40 шахисти.

На тенискиот турнир ќе настапат 16 тенисери, додека на натпреварите во баскет во Спортскиот центар „Марино“ ќе учествуваат 10 екипи.

Во рамки на Спортскиот викенд „Илинден 2019“ на фудбалското игралиште во Марино ќе се одигра фудбалски натпревар меѓу екипите на новиот второлигаш „Кадино“ и „Пелистер“ од Битола.

Покровителот на оваа традиционална манифестација, градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, на најдобрите екипи и поединци ќе им додели соодветни награди, маици, пехари и медали.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *