Почнуваат 56-те Рацинови средби

Со Беседа за Рацин  и Меѓународен поетски митинг со учество на поети од балканските земји вечерва во 20,30 часот во  салата на театарот во Велес свечено ќе бидат отворени годинашните 56-ти по ред Рацинови средби.

Попладнево во  18 часот во чест на Рацин ќе се одржи и велосипедска трка „Возиме за Рацин“, а потоа кај Спомен костурницата, каде што почива Рацин ќе биде положено цвеќе, а ќе бидат засадени  садници во Шумата за Рацин од страна на добитниците на годинашното Рациново признание за 2019, од  проф Венко Андоновски и на Почесното Рациново признание за 2019 од Милан Јазбец словенечкиот писател, професор и актуелен амбасадор на Република Словенија во земјава.

Во рамки на манифестацијата ќе се одржи и традиционалната  Почит за Рацин, пред двата споменика на Рацин, во центарот на градот и пред велешката Гимназија што со гордост го носи неговото име.

Во 19,45  часот во  фоајето на театарот ќе биде отворена историската изложба за Рациновите средби насловена „Споменот на Рацин низ времето“, а потоа ќе биде промовирана книгата „Бели мугри на словенски јазици“ што ја подготви Раде Силјан, а ќе ја промовира проф. д-р Кристина Николова.

На вечерашното свечено отворање  концерт ќе одржи и етно групата „Монистра“.

Програмата на 56- те Рацинови средби продолжува утре.

Годинава се одбележуваат точно 80 години од излегувањето од печат на стихозбирката „Бели Мугри“ од Рацин на македонски јазик со велешки дијалект во Самобор,Р Хрватска во ноември 1939 година, составено од социјални и револуционерни песни, а која е преведена на голем број  светски јазици.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *