Партиските лидери ги продолжија разговорите

По получасовната пауза, во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии.

Нема информации за што се разговорало во првиот дел од денешната трета лидерска средба во последните пет дена.

На лидерскта средба присуствуваа премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, Али Ахмети од ДУИ, Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ и Билал Касами од БЕСА.

Ова е трета лидерска средба во последните пет дена. Првите две  се одржаа минатата недела, едната во проширен состав со присуство на  лидерите на партиите кои имаат повеќе од еден пратеник во Собранието, а втората во скратен состав по барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.

Власта бара од опозицијата поддршка за претстојниот референдум, додека опозицијата инсистира на усвојување на Законот за финансирање на политичките партии, измени во Законот за Влада според пржинскиот модел и измени во Кривичниот законик поврзан со амнестијата.

И на денешната средба во Клубот на пратениците е придружуван од вицепрмиерката Радмила Шеќеринска, Мицкоски е со професорката Тања Каракамишева, Али Ахемти се вицепремиерот Бујар Османи, додека Хасами е придружуван од Аријанит Хоџа.

По завршување на средбата се очекуваат изјави од лидерите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *