МАРАДОНА ПРОТИВ КРИСТИЈАНО РОНАЛДО

Легендарниот Диего Марадона, кој заедно со Пеле ја дели титулата најдобар фудбалер на сите времиња, даде интересна изјава на Светското клупско фудбалско првенство, врзана за тоа кој е најдобриот фудбалер во историјата на фудбалот. Имено, Марадона работи како тренер во Обединетите Арапски Емирати, во второлигашот “Фуџаира”, а секоја негова изјава се слуша со нескриен апетит. Овојпат на тапет беше Кристијано Роналдо и неговото тврдење дека е најдобар фудбалер во историјата на оваа игра. Откако слушна за таа негова изјава, легендарниот аргентинец прокоментира за медиумите:

-Роналдо најдобар фудбалер во историјата? кажете му да не се шегува…

Во финалето на СП во Абу Даби ќе се сретнат Реал Мадрид и бразилскиот Гремио, а Марадона не испушти и да му даде совет на претседателот на Реал, Флорентино Перез.

– Му реков ова лето да го купи Килијан Мбапе. Тој е најдобриот млад фудбалер во светот и внесе многу свежина во фудбалската игра – изјави Марадона.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *