Мајк Пенс му го честита на Заев историскиот договор со Грција

Американскиот потпретседател Мајк Пенс во телефонски разговор со македонскиот премиер Зоран Заев му го честита историскиот договор со Грција за решавање на долгогодишното прашање за името меѓу двете земји, соопшти синоќа Белата куќа.

 

Тој ја поздрави позитивната одлука на Европскиот совет за отворање на патот кон преговори за пристапување во Унијата во јуни 2019 година и ја потврди поддршката на САД за членство на Македонија во НАТО и ЕУ.

Во соопштението се наведува дека Пенс го пофалил премиерот Заев за лидерството, храброста и неговата посветеност кон мирот и стабилноста во регионот, нудејќи ја поддршката на САД за успешна имплементација на договорот за името.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *