Претставник од Кабинетот на Претседателот оддаде почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Заменик-генералниот секретар на Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Тоше Зафиров, по повод 22-годишнината од…

Стејт департмент: Скопје и Софија да продолжат со дијалогот за решавање на разликите

Ги охрабруваме владите на Северна Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање…

Османи од Узбекистан ја почнува посетата на Централна Азија како претседавач со ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи од утре ја почнува својата посета…

Ковачевски бара национален консензус за ЕУ, опозицијата повторува дека не поддржува уставни измени

Премиерот Димитар Ковачевски побара национален консензус за уставните измени, кои се предуслов за одржувањето на втората…

ВМРО-ДПМНЕ: Консензус за уставни измени под бугарски диктат не е можен, единствено можен е консензус за избори

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека консензус за уставни измени под бугарски диктат не е можен, и…

Седница на Државната комисија за спречување корупција

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска преку зум платформата ќе ја одржи 90-та седница. …

Уставните измени во фокусот на средбите на Османи со Гир, Јан Коп и Ерик Мејер

Политичките актуелности во земјава, со посебен акцент на околностите во кои се води јавната расправа за…

Вучиќ од Прохор Пчински: Ги сакаме Македонците, го сакаме и македонскиот јазик и не мислиме дека не постои

Навистина бев воодушевен утрово кога тука видов луѓе од Македонија кои зборуваат на македонски јазик. Ние…

Честитка на МАЕИ по повод Илинден

По повод денешниот  национален празник Илинден, честитка до сите Македонци каде и да се упати единствената…

Мицкоски: Илинден е симболот за македонската борба за слобода и темелот на државноста

Илинден е најсветлиот македонски ден. Илинден е симболот на македонската борба за слобода. Илинден е македонскиот…