Алтернатива без поддршка за формирање заедница на албански општини, за сите останати тоа е неприфатливо

Како неприфатлив, несериозен, неевропски и неамерикански, но и обид за собирање политички поени, го оценија предлогот…

Парламентарното мнозинство ги избра новите министри во Владата

На предлог на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, доцна вечерва, со мнозинство…

ГОЛЕМА ЉУБОВ, ПОЧИТ И КОПНЕЖ ЗА РОДНАТА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН 

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  Преку информативните гласила во новите средини Македонците ги…

САД ја предупредија Кина дека ќе сноси сериозни последици доколку испорача оружје за Русија

САД ја предупреди Кина дека ќе сноси сериозни последици доколку обезбеди оружје за руската инвазија врз…

Медведев се заканува со нуклеарна апокалипса

Поранешниот руски претседател и близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин Дмитриј Медведев денеска изјави дека…

Османи во дводневна посета на Вашингтон

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи е во дводневна посета на САД…

Османи на средби со диаспората во Њујорк и Њу Џерси

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи за време на престојот во Соединетите…

Деветнаесет години од смртта на Борис Трајковски

Со положување на цвеќе од страна на државниот врв и од Собраниската делегација, денеска ќе се…

Почнува Велигденскиот пост

За православните верници од денеска започнува Велигденскиот пост што ќе трае шест недели до празникот Воскресение Христово –…

ГЛАСИЛОТО „МАКЕДОНСКИ ВЕСНИК“ ЗНАЧАЕН ИНФОРМАТОР ВО АВСТРАЛИЈА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  Преку информативните гласила во новите средини Македонците ги…