ПОСТАВУВАЊЕ НА СПОМЕН – ПЛОЧА ВО РИМ ЗА ПЕРСЕЈ, КРАЛОТ НА МАКЕДОНИЈА (4)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН Според историските податоци, Персеј бил роден…

Мицкоски: Коалицијата на власта со АА ја поистоветувам со естрада, нема капацитет за реформи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја поистоветува со естрада најавената можна нова владина коалиција со приклучување…

В сабота ќе биде одбележана 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев,…

Петар Стојанов и потомците на дејци од Македонија апелираат на достојно одбележување на годишнината од раѓањето на Делчев

Апел до граѓаните и политичарите на Северна Македонија и Бугарија да не се дозволи ескалација на…

МВР: До 12 февруари следната година промена на регистарските таблички со ознаката „МК“ со „NMK“

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската…

Алтернатива вечерва ќе одлучува за идните чекори при евентуален влез на Алијансата за Албанците во Владата

Најтесното раководство на владејачката Алтернатива вечерва на средба во Гостивар ќе одлучува какви чекори ќе преземат…