Испораката на руски природен гас не е прекината, властите велат имаме алтернативи и ако дојде до прекин на снабдувањето

Во земјава има непречена испорака на природен гас од Русија преку гасоводот од Бугарија и покрај…

Џафери: Лично ќе се заложам за што поскоро усвојување на одлуки за помош и поддршка на Украина

Усвојувањето на „Декларацијата за осуда на воените напади кои го загрозуваат територијалниот интегритет и суверенитет на…

Ќучук: Надворешениот притисок брз Бугарија во однос на Северна Македонија е легитимен

Надворешниот притисок врз Бугарија во однос на Северна Македонија е легитимен бидејќи Бугарија го запира европскиот…

Мицкоски на средба со Вархеји: Преговори со ЕУ веднаш и без дополнителни условувања

Преговорите со ЕУ треба да започнат веднаш, без дополнителни условувања од која било страна, порачал претседателот…

Ковачевски – Шентоп: Евроинтеграциите на Северна Македонија се значајни за стабилноста на регионот и пошироко

Северна Македонија и Турција продолжуваат да ги се развиваат односите на планот на економијата и како…

САД одделуваат средства за справување со руското влијание во Северна Македониja, БиХ и Црна Гора

Како дел од најновиот пакет на американската воена помош за Украина, планирани се дополнителни пари за…

Вархеји: Немаме време за губење – процесот треба да се забрза, Северна Македонија е дел од Европа

Посветени сме да ги продолжиме напорите за почеток на преговори со Северна Македонија пред завршувањето на…

Пандов: Борбата за правда и слобода за неправедно осудените ќе продолжи се до исправање на нанесените неправди

„Браќа и сестри Македонци, ви благодарам што во олкав број дојдовте да го поддржите овој протест…

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и сега е моментот за тоа

Сега е моментот за деблокада на евроинтеграциите на Република Северна Македонија, што во спротивно може да…

Потпретседателот на ЕБОР, Марк Боуман во дводневна посета на Скопје

Потпретседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за политика и партнерство, Марк Боуман утре…