Заев: Очекувам јасна и чиста порака дека местото на Западен Балкан е во ЕУ

Од самитот ЕУ-Западен Балкан очекувам јасна и чиста порака дека местото на Западен Балкан е во…

Русија протера македонски дипломат

В.Д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Руската Федерација Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во Министерството…

Азески: Струјата ќе не „дрма“ во наредниот период

Покрај последиците од пандемијата, снабдувањето со електрична енергија во наредните години ќе биде прашање со кое…

Пендаровски за „Њузбомб“: Отвораме уште еден канал на комуникација и соработка со Грција

Како одговорни лидери на две соседни земји, имаме обврска да создадеме услови за уште поголемо приближување…

Оптимизам за решение со Бугарија по изборите, Самитот ЕУ-Западен Балкан дополнителна мотивација

Државниот врв е оптимистичен дека по завршување на изборите во Бугарија и во нашата држава, постојат…

Османи од Германија ја почнува интензивната надворешно-политичка турнеја

Министерот за надворешни работи Бујар Османи од денеска почнува нова надворешно-политичка турнеја, со присуство во неколку…

Втора недела од кампањата за локални избори 2021

Почнува втората недела од изборната кампања за Локалните избори 2021 закажани за 17 октомври. Кандидатите за…

Димитров на Економски форум во Белград

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ќе учествува на 21-от Економски форум во Белград како…

Ескобар: САД се надеваат дека Скопје и Тирана ќе ги започнат преговорите со ЕУ оваа година

Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Габриел Ескобар на онлајн средба со бугарските…

Пописот успешен, резултатите за шест месеци

Вкупно 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови се евидентирани со Пописот што официјално заврши вчера,…