Министрите за култура на Северна Македонија и Бугарија се договорија да ги зајакнат контактите меѓу двете филхармонии, театри и музеи

Во Министерството за култура на Бугарија, министерот Венцислав Минеков ја пречека својата колешка, министерката за култура…

Пендаровски: Вежбата „Одлучен удар 21“ значајна за зајакнување на трансатлантското партнерство

Како држава ќе продолжиме со инвестирањето и развојот на полигонот Криволак кој повеќе не е само…

Словенија подготвена за претседавањето со ЕУ, еден од приоритетите е почеток на пристапните преговори со Северна Македонија

Словенија е добро подготвена за претседавањето со Советот на Европската унија, што започнува на 1 јули,…

Заев: Горд сум на нашата Армија за високите перформанси кои ги демонстрира како еднаква со нашите НАТО-сојузници

Како дел од најголемата НАТО-вежба оваа година на тлото на Европа, благодарение на еден отворен пристап…

Димитров: Не мора да се договориме со Софија за се, но добро е да имаме конкретен патоказ

Едната страна на компромисот со Бугарија е да не се договориме за се,  втората е таму…

Шекеринска-Ињац: Продолжувањето на евроатлантскиот и европски пат е многу важно за Скопје и Подгорица

Покажуваме дека како држава сме сојузник во Алијансата кој придонесува кон безбедноста и придонесува кон развојот…

Промоција на зборникот „Конески на 11 јазици“

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура (МСМЈЛК) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во…

Јуни е фокусот на Скопје за одмрзнување на поддршката од Софија, патоказот решение за предвидливост на имплементација на Договорот

Јунскиот самит на лидерите на земјите членки на ЕУ е фокусот на дипломатските и политичките напори…

Државниот врв и странски дипломати на „Криволак” на Денот на високи гости на вежабата „Одлучен удар 21“

На армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе се одржат активности на Денот за високи гости на вежбата…

Драстично намален бројот на заразени од Ковид-19, од 1 јуни веројатно намалување на рестрикциите

Според последните податоци во моментов се активни 1197 случаи на заболени од Ковид-19. Од почетокот на…