Спасовски учествуваше на Петтиот состанок на Управниот одбор на Иницијативата за интегрирано управување со внатрешната безбедност – ИИСГ (ДПЛ)

Пред речиси две години ние, министрите за внатрешни работи и безбедност од регионот на Западен Балкан,…

Битиќи: Петтиот пакет мерки ќе тежи околу 150 милиони евра

Петитот пакет економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците од Ковид-19…

Манифестацијата „Прличеви беседи“ и во услови на епидемија во чест на охридскиот поет и преродбеник

Охрид и во услови на епидемија достојно ќе ја чествува 128-годишнината од смртта големиот поет и…

Брисел и натаму не може да даде рок за достава на вакцини за западен Балкан

Ниедна служба на Европската Комисија не е во можност да даде одговор кога западниот Балкан може…

Во тек разговорите за новиот антикризен пакет, се зголемува бројот на индустрии што бараат помош

Интензивно течат разговорите за новиот, петти антикризен пакет мерки што треба да обезбеди финансиска поддршка за…

Курц: Австрија ќе се залага за започнување на задоцнетите преговори на С.Македонија во првата половина на 2021

Австрија во потполност го поддржува европскиот пат на целиот Западен Балкан и ќе се залага за…

Париски „Ла кроа“: Северна Македонија конечно ќе ги преброи своите жители

Францускиот демохристијански весник „Ла кроа“ во опширна статија се осврнува на идниот попис во Северна Македонија.…

ПССЕ: Функционирањето на демократските институции во Северна Македонија е задоволително

Парламентарното собрани на Советот на Европа (ПССЕ), на последната зимската сесија, одржана со физичко присуство и…

Новиот омбудсман Зибери даде свечена изјава во Собранието

Новоизбраниот народен правобранител Насер Зибери денеска даде свечена изјава пред претседателот на Собранието Талат Џафери.  Зибери…

Предлогот за интерпелација на вицепремиерот Димитров пред пратениците

Собранието денеска треба да ја започне 30-та седница на чиј дневен ред се 50-тина предлог-закони за…