Патријарх Вартоломеј: Неприфатливо е да се негира стварноста на пандемијата на Ковид-19

Пандемијата го промени социјалниот живот, нашето секојдневие, нашето учество во животот на Црквата и целиот овој…

Следува уште една изборна година

Во новата година граѓаните ги очекува продолжување на борбата со Ковид-19, но и покрај тоа животот,…

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово –…

Се гради стратегија за продолжување на разговорите со Бугарија, големи очекувањата од португалското претседателство

Стратегија соодветна како да се пристапи, адаптирање на активностите во понатамошните разговори и комуникација за надминување…

Заев: Нема да има предвремени избори, со Бугарија сега не е рационално да се разговара за решение

Не е паметно сега да се преговара и да се бара решение за проблемот, кога бугарските…

Османи има големи очекувања и од португалското претседателство за усвојување на преговарачката рамка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи има големи очекувања и од португалското претседавање со Советот на…

Божиќно послание на г.г. Стефан: Годинава да биде време на победа над злото, непријателствата и подмолната болест

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД…

Бугарската блокада го стопира европскиот пат на Северна Македонија

Петнаест години откако ЕУ и го додели на земјава статусот на кандидат за членство во Унијата,…