ИНИ бара повлекување на Нацрт-концепцијата: Предметот историја е фундамент на нашиот образовен систем

По официјалното промoвирање на Концепцијата за основно образование од Министерството за образование и наука, мнозинството од научниот и…

Бугарски дописник за „Њујорк Тајмс“ во 1903 пишувал за Гоце Делчев како Македонец и македонски лидер

Американскиот весник  „Њујорк Тајмс“ на 26 мај 1903-та година објавил вест од бугарски дописник во врска…

„Брисел Тајмс“: Бугарското вето за преговорите со С Македонија ја покажува опасноста од политичкото мешање во историјата

– Германија тврдеше дека проширувањето на ЕУ, а особено официјалниот старт на преговорите за членство со…

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност даде зелено светло за набавка на оклопни возила од САД

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност на денешната седница ја разгледа Информација за продолжување на набавката…

Седници на шест собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за одбрана и безбедност, за надворешна…

Отворено стрелиштето на Армијата и МВР – квалитетната обука на безбедносните сили предуслов за зачувување на безбедноста

Во касарната „Илинден“ денеска е отворено новото заедничко стрелиште на Армијата и на МВР за гаѓање…

ВМРО-ДПМНЕ бара итна владина седница за тутунот, предлага двојно зголемување на субвенциите

Итна владина седница за усвојување сет мерки кои ќе помогнат да се надмине проблемот со откупот…

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка

Северна Македонија и Црна Гора се пример за успешна соработка во одбраната и во едукацијата на…

Мицкоски: Никој од ВМРО-ДПМНЕ не е организатор на настаните од 27 април во Собранието

Ниту Извршниот комитет, ниту било кој член на ВМРО-ДПМНЕ не е дел од организацијата на самороганизирањето…

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат…