Се уште постои оптимизам за прва меѓувладина конференција, на една седмица до состанокот на Советот на ЕУ

Се уште постои оптимизам кај македонски официјални претставници, на една седмица до одржувањето на состанокот на…

Виртуелна средба на Џафери со Соботка

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска оствари видео средба со претседателот на…

ВМРО-ДПМНЕ на протест пред Владата и МНР, бараат оставка од Заев

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска под мотото: „Оставка на Заев, слобода на народот. Протест сега за да не…

„Катимерини“: Ривалството меѓу Софија и Скопје создава нова пукнатина на југоисточното крило на НАТО

Инсистирањето на Бугарија да го блокира стартот на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската…

Деветти Самит на „Македонија 2025“

Во Скопје денеска во дигитална форма почнува деветтото издание на Самитот Македонија 2025. Во фокусот на…

Се бројат деновите до новиот состанок на Советот на ЕУ, Меркел порача дека се уште има шанса за првата меѓувладина до крајот на годината

Северна Македонија е во очекување на состанокот на министерскиот совет на Унијата на почетокот на овој…