Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани

СДСМ, која на парламентарните избори освои 46 пратенички мандати, од денеска ги почнува преговорите за парламентарно…

Верификациската комисија му предложи на Собранието да ги верифицира мандатите на новоизбраните пратеници

 Верфикациската комисија, која денеска ја избра Собранието на првата конститутивна седница, констатира дека нема основ за…

Прес-конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Предвремените парламентарни избори поминаа и излегоа сите лукративни дејанија на СДСМ. Агенцијата за медиуми го објави…

Нухиу -Тимоние: МВР битна алка во градење на довербата во државните институции на патот кон ЕУ

Министерството за внатрешни работи на Република С. Македонија е битна алка во градење на довербата во…

Заев: Денес се обврзуваме да градиме независен и одговорен парламент

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев се огласи на Фејсбук во врска со конститутивната седница на Собранието,…

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Собранието денеска на првата конститутивна седница ги избра претседателот и членовите на Верификациската комисија, која на…

Во јули прв месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на КОВИД кризата

 Во јули е забележан првиот месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на КОВИД кризата,…

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на јубилејното 60-то издание на „Охридско лето

Со концерт посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ вечерва во Античкиот театар ќе биде…

Бројот на починати од Ковид-19 достигна 500, вирусот најризичен за постарите лица

Тројца пациенти починаа вчера од вирусот Ковид-19, со што вкупниот број на починати од оваа болест…

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Во Собранието на Република С. Македонија, денеска на пладне во салата Голема купола ќе се одржи…