„Победа за сите“ – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

 Владата попладнево информираше за одбележувањето на Денот на Републиката 2 Август во Крушево, Пелинце и во…

Струјата поскапува за 7,42 отсто, РКЕ не донесе одлука за цената на парното

Цената на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата на регулираниот пазар се зголемува за 7,42 отсто,…

Спасовски: Очекувам наскоро да се формира Влада, нема нови избори

Премиерот и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски очекува наскоро да биде формирана новата Влада од страна…

РКЕ ќе ги одреди новите цени на струјата и парното греење

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска треба да ги донесе одлуките за цената на електричната енергија…

Заврши јубилејното 50. издание на фестивалот „Илинденски денови“

 Фестивалот „Илинденски денови“ е чувар на фолклорната традиција на нашата држава, но оваа манифестација е и…

Честитка од претседателот Пендаровски по повод муслиманскиот празник Курбан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка до в.д. поглаварот на…

Честитка од МД „Илинден“ по повод Курбан бајрам

– Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо упатија честитка по…

Развојната банка ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за евтините кредити за домашните компании

Развојната банка на С. Македонија АД Скопје денеска ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра…

Спасовски по повод Курбан Бајрам: Врз начелата на почитување и солидарност да продолжиме заедно по патот што го избравме

Премиерот Оливер Спасовски денеска по повод празникот Курбан Бајрам упати телеграма со честитки до вршителот на…

Ангеловска на ФБ: Доделена првата транша од евтините кредити, се задржува ликвидноста на компаниите

Преку задржување на ликвидноста на стопанството се осигурува неговото нормално функционирање и се поттикнува економската активност…