Укинат бесплатниот превоз со Железницата, се затвора Скопскиот аеродром, ограничен влез во државата за странци

Железници Транспорт да го укине бесплатниот превоз на патници, Меѓународниот аеродром Скопје и граничниот премин на…

Заклучоци од 20. седница на Владата во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирусот

Владата го разгледа разгледа Записникот од Првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна…

Партиите согласни за одложување на изборите

СДСМ, ДУИ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера излегоа пред јавноста и соопштија дека се подготвени за одложување…

Нови случаи на заболени од коронавирусот, се затвораат аеродромот во Скопје и граничните премини

Кај уште пет лица (четири од Дебар и една 54-годишна Скопјанка) е потврдено присуство на коронавирусот,…

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва апелираше граѓаните да се воздржат од патување во странство.

 Ве молам немојте да патувате. Македонски граѓанин што утре ќе реши да оди некаде сосема е…

Се затвораат сите гранични премини

Владата вечерва одлучи да се затворат сите гранични премини во Република Северна Македонија, за премин на…

Пендаровски: Нема потреба од вонредна или кризна состојба во моментов, Владата може да донесе дополнителни мерки

 Заклучокот на Советот за безбедност е дека не е потребно да избрзуваме со голо декларирање на…

Волонтерите на дебарскиот Црвен крст активни на терен

Волонтерите на дебарската организација на Црвениот крст и во овие моменти на кризна состојба, што во…

Општина Велес со превентивно дезинфицирање на велешките улици

Од Општина Велес информираат дека во текот на вчерашниот ден Јавното комунално претпријатие „Дервен” изврши вонредно…

Градоначалничката Петровска ги презентира превентивните мерки во Битола од Ковид-19

Градоначалникот на Битола Наташа Петровска на прес-конференција ги презентира заклучоците на општинската работна група поврзани со…