Раководителите на царинските служби на државите од Западен Балкан на неформален состанок во Охрид

Справување со предизвиците што произлегуваат од повеќегодишниот план за воспоставување единствена регионална економска зона во рамки…

Османи-Едштадлер: Австрија е најголемиот лобист за евоинтергација на Западен Балкан

 Република С. Македонија го исполни својот дел од обврските и очекува одлука за почеток на преговорите…

Азески: Добивањето датум за почеток на преговорите значаен поттик за зголемена економска активност

Членството во НАТО и добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ за земјава може да…

Заев ветува 100 илјади нови работни места, 36.000 денари просечна и 18.000 минимална плата

Сто илјади нови работни места во нов цел четиригодишен мандат вети денеска лидерот на СДСМ Зоран…

Вархеји: Преговорите со С. Македонија и Албанија можат да се отворат за неколку недели

Европската Унија може да отвори преговори со С. Македонија и Албанија за неколку седмици, бидејќи двете…

Пендаровски: Многу малку како држава одвојуваме за образованието

Многу малку, недозволено малку, како држава одвојуваме за образованието. Процентот по глава на жител во Европа…

Конференција „Секундарно и терцијално ниво на здравство“

Премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство Венко Филипче денеска се обратија на конференцијата „Секундарно и…

Османи во посета на Австрија, евроинтеграцијата во фокусот на средбите

 Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Австрија каде…

Герберих: Сите зборуваат за „бомби“, но кога тие ќе експлодираат не се толку силни за да постои страв од нив

Се надевам дека изборната кампања ќе има содржини, а не само меѓусебни партиски обвинувања, порача денеска…

Владата ќе одлучува дали ќе забрани јавни собири и натпревари поради коронавирусот

Владата денеска на седница ќе одлучува дали ќе забрани масовни јавни собири без разлика дали се…