Владата препорачува откажување на поголеми јавни собири до 6 март поради коронавирусот

 Владата на денешната седница донесе заклучок и препорача откажување на поголемите јавни собири, спортски настани и…

ЦИВИЛ: Црната пропаганда е закана за демократијата и правото на глас

Во анализите на долгорочниот мониторинг на ЦИВИЛ се констатира дека продукцијата и ширењето на лажни вести,…

Заев: Кандидатските листи на 9 март, коалицијата СДСМ-Беса ќе ја победи ДУИ во шестата и.е.

Носителите и кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе ги објави на конгресот на…

Пендаровски-Клуге: Граѓаните да се информираат од релевантни извори, да не се дозволи создавање епидемија на лажни вести

 Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Ханс Клуге, регионален директор на Светската здравствена организација за Европа.…

Инфраструктурни зафати во Општина Битола

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска изврши увид во градежните активности на улицата „13. Јули“ во Нова…

Чулев:Будно се следи состојбата на границите поради можен нов бран бегалци

Двете наши граници јужната и северната будно ги следат припадниците на граничната полиција во соработка со…

Пуштени во употреба новите простории на ОЈО Куманово

Обвинителите од Основното јавно обвинителство Куманово од денеска се сместени во нови реконструирани простории во зградата…

Џоана: Се радуваме на приемот на С. Македонија како наш триесетти сојузник во НАТО

Се радуваме на приемот на С. Македонија како наш триесетти сојузник. Со нетрпение го очекуваме финалниот…

Околу 2.500 потрошувачи до 31 март треба да излезат на слободниот пазар на електрична енергија

Околу 2.500 правни субјекти треба до 31 март да излезат на слободниот пазарна електрична енергија. Станува…

Меџити: Албанскиот преставник во Владата го определува волјата на Албанците а не волјата на сојузите и канцелариите

Изет Меџити од ДУИ во врска со вчерашното формирање на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Беса,…