Билатерални канцеларии за зголемена младинска соработка со Грција

Отворањето на билатерални канцеларии за младинска соработка помеѓу С. Македонија и Република Грција е извонреден чекор…

Партиите во нов обид за компромис за законот за ЈО

Нова средба на работната група во поширок формат, односно со присуство на претставници на сите пратенички…

Увозот на евтина струја од С. Македонија во ЕУ ги загрозува европските климатски амбиции

 Увозот на евтина струја од земјите од Западен Балкан, меѓу кои води С. Македонија, претставува ризик…

Трет дијалог во рамките на „Жан Моне“: Измените на Деловникот остануваат за наредниот парламентарен состав

Трета, последна средба за овој парламентарен состав, во рамките на процесот „Жан Моне“ ќе се одржи…

Димитров во Берлин на работен ручек со Мас и Ле Дријан

 Шефот на дипломатијата Никола Димитров во рамките на дводневната работна посета на Берлин денеска ќе учествува…

Прилеп не е загадена општина, се работи на енергетската ефикасност

Прилеп се смета за незагаден град. Главни причини се мерните станици кои ја покажуваат објективната ситуација…

Организирање фер, мирни, демократски избори во фокусот на разговорите на Чулев во СВР-Штип

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска оствари посета и средба со раководството на Секторот за…

Каратистката Мартина Шахинова е најдобар спортист на Кочани за 2019 година

Шеснаесетгодишната Мартина Шахинова, членка на карате клубот „Партизан“ е избрана за спортист на Кочани за 2019…

Макрадули: Се анализираат примероци од камионите запрени на „Богородица“, отпадот останува на царински терминал

Ќе се анализираат примероците од камионите запрени на граничниот премин „Богородица“. Ништо нема да се препушти…

Oд Куманово 890 стечајци поднеле барање за остварување на паричен надоместок

Осумстотини и деведесет стечајци поднеле барање до Центарот за вработување Куманово за остарување на право на…