Симовски: Сè уште сум оптимист дека законот за попис ќе се донесе пред изборите

Пописот обезбедува огромен фонд податоци што на општеството му се исклучително битни при градењето стратегии и…

„ТУИ Флај Белџам“ од јуни 2020 воведува линија Брисел-Охрид

Белгиската авиокомпанија „ТУИ Флај Белџам“ од 6 јуни 2020 година ќе воведе авионски линии на релации…

Спасовски: Реформата на безбедносниот систем не беше прашање на избор, туку на опстанок

Во изминативе две и пол години, тргнувајќи од премисата дека нужното менување или реформирање на Министерството…

АД ЕСМ ќе набави еколошки автобуси за превоз на работниците во РЕК Битола

АД ЕСМ објави јавен повик за купување на шест нови автобуси за превоз на работниците во…

ВМРО-НП предлага од следните избори мандатот на техничката влада да биде еден месец

ВМРО – Народна партија будно ја следи постапката за формирање на техничката Влада која ќе ги…

Средба Пендаровски-Џафери: Фер и демократски избори ќе бидат потврда за демократскиот капацитет на земјата

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Собранието, Талат Џафери, при што размениле мислења за севкупните…

ЕВРОМЕТАР: Граѓаните со поддршка за членство во ЕУ, остануваат оптимисти за датум на пролет

 Граѓаните поддржуваат членство во Европската унија,  мнозинството од нив сметаат дека тоа е добра и корисна…

Во Бигорски новогодишни пакетчиња донација на ученици од Германија

Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј, на триесеттина дечиња им додели новогодишни пакетчиња, кои до Светата…

МАЕИ формира задграничен комитет во Битола

Во функција на реорганизација на партијата, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) во Битола формира свој…

Во Пробиштип наредната година ќе стартува проектот Дом за стари лица

Едното крило на Здравствениот дом во Пробиштип кое со децении не се користи ќе се адаптира…